понеділок, 3 лютого 2014 р.

Бути чи не бути програмістом?

Взято із: robota.ua

Айтішник з 10-річним досвідом розповідає, де здобути цей фах, яких програмістів шукає роботодавець і скільки він готовий заплатити за роботу.

Сьогодні фраза «я - айтішник» стала тим, чим була років 10 тому фраза «я - бізнесмен». Професія асоціюється з великими зарплатами і дуже комфортними умовами праці, часто - в іноземних компаніях та з іноземними клієнтами.

Ще одне уявлення про програмістів, яке нині часто зустрінеш, - не потрібно закінчувати жодних вишів, достатньо кілька місяців походити на курси - і от, ти вже працівник компанії зі стартовою зарплатою, що вдвічі перевищує зарплату початківця в інших сферах.
Про те, що з сучасних уявлень про айтішників правда, а що - вигадка, з чого треба починати кар'єру програміста, які базові знання для цього потрібні, ми поговорили з Дмитром Бабчуком. ІТ-працівник з 10-річним стажем, який має досвід роботи з різними технологіями, сьогодні керує однією з ІТ-команд у львівському представництві нідерландської компанії Symphony Solutions.

- Дмитре, якщо я сьогодні вирішу, що треба іти в програмісти, то з чого мені почати? 
 
- Треба визначити, чим ти хочеш займатися, оскільки напрямків є дуже багато. Це і розробка веб-аплікацій, і системне програмування, і робота з базами даних і т.д. Чим швидше визначишся, тим більші шанси досягнути хорошого результату. Тому в роки навчання спробуй писати різні програми, експериментуй, щоб знайти те, що тобі найбільше до душі.
Хорошою ініціативою є тренінг-центри при ІТ-компаніях, де допомагають всім молодим людям, які бачать себе в цій галузі.

Також - самоосвіта, оскільки інтернет - це безмежне джерело інформації. Правда, тут треба вміти правильно ставити запитання :-).

Одне слово, коли ти прагнеш навчитися, то варіантів - просто неймовірна кількість.

- Незважаючи на те, що я в професії новачок, мені гарантована висока зарплата, правда? Принаймні, всі не-айтішники про айтішників думають саме так: люди з дуже високим заробітком.
 
- Ой, це болісна тема. Ринок ІТ «перегрітий». З однієї сторони, існує велика потреба в кваліфікованих кадрах. Університети, на жаль, не забезпечують знаннями: між тим, що вчать, і що диктує ринок, - велика прірва.

З іншої сторони, величезна кількість спеціалістів на співбесіді вимагають заробітну платню, яка не відповідає їхньому рівню знань.

Це проблема, яка може «вдарити» по ринку взагалі.

По-перше, ми станемо занадто дорогими для роботодавців, і вони просто залишать Україну. По-друге, порівняно з іншими країнами, ми завжди були сильні якістю роботи. Але її може бути просто знівельовано за наступні роки.

Тому раджу не задирати носа і просити адекватну зарплату :-). І звичайно, треба ретельно дбати про якість власних знань. Починай з основ, на кожному етапі запитуй себе «для чого це придумано?», «що ця функція дає?» і т.ін. Завдяки цьому буде легше розбиратися у складних конструкціях - відповідно, і виконувати складні завдання.

- Поясни, будь ласка, що означає «починати з основ»?
 
- Я переконаний, що професійний програміст повинен добре знати, як то кажуть, «матчасть» :-). Тобто розуміти, як працює комп'ютер, що таке процесор, з чого він складається, що таке структури даних, алгоритми, протоколи, бази даних і т.д.

- PHP, Java , C+, C# і не тільки... Яку технологію і мову програмування радиш вивчати молодим?
 
- Одного рецепту не має. Мова і технології - це інструмент, який дозволяє тобі вирішити поставлене завдання. Тому ваше головне завдання вибрати правильний інструмент. Я маю досвід комерційних проектів з використанням Java-технологій та SalesForce.

- Чому SalesForce?
 
- SalesForce має величезну перевагу над іншими технологіями, коли мова йде про дата-центрік і флоу-центрік орієнтовані рішення. Тобто коли потрібно працювати з великою кількістю даних, статистиками, звітами, бізнес-процесами і т.д.

Багато речей, які ти повинен написати сам, наприклад в Java, в SalesForce вже готові для конфігурації і використання.

Також в SalesForce зібрано та інтегровано велику кількість концептів, зрозумівши які, буде значно легше зрозуміти, чому і як ці речі зроблені на інших платформах. І коли виникне потреба перейти з SalesForce на інші технології, процес буде значно швидшим і менш проблемним.

Ну і не треба забувати, що SalesForce має величезну популярність серед замовників з Європи та США. Роботодавці шукають тих, хто її знає.

- Від мов програмування - до іноземних мов. Нині реально стати класним програмістом, не знаючи англійської?
 
- Думаю, це неможливо. Тому її треба вчити щоденно, незалежно від того, скільки людині років. Наприклад, я почав вивчення англійської вже після закінчення університету. І нічого, щось вивчив :-))).

- Ти протягом інтерв'ю багато разів наголошував, що треба постійно вчитися. Як краще - вчитися з книжок? Чи переймати досвід від досвідченіших колег зразу на проектах?
 
- Звичайно краще, щоб була поруч людина, яка знає більше і з якою можна вести постійні діалоги. Хоча без самостійної систематичної праці нічого не буде.

Загалом я переконаний що вміння слухати інших і вчитися незалежно від твоїх знань, досвіду і посади - один із секретів успіху. Це повинно бути рисою людини, яка прагне чогось досягнути в будь якій справі.

Ще важливо, щоб в команді була здорова атмосфера і діалог, тобто обмін знаннями. Це взаємовигідно: молоді колеги отримують цінні поради, а більш досвідчені можуть отримати від «зелених» питання, що можуть наштовхнути на нові ідеї.

А взагалі я дуже не люблю, коли є ІТ-команда з поділом на джуніорів, мідлів, синіорів (тобто зовсім зелених, з досвідом і з великим досвідом). Мені не подобаються ці ранги в команді, без них краще :-)!

Адже між ними єдина різниця - в завданнях, які вони вирішують.

- То це і є формула успіху в ІТ, чи ще є секрети? :-)
 
- Головний секрет, як зажди, простий: тяжка праця. Один мій чудовий шкільний вчитель підвів мене до висновку, що талант - це майже ніщо, це міф - якщо він без Щоденної Тяжкої Праці.

Тому працюй над собою, багато вчися, розвивайся і поза професією, займайся спортом і живи позитивно! Успіх точно прийде, куди ж йому подітися :-)). Ну, принаймні, така філософія працює для багатьох - і для мене зокрема :-)).

Інтерв'ю брала Ольга Липинська

Джерело:   robota.ua